szechenyi

Bilbiodráma önismereti képzés

1. alkalom

2018.03.14., 10:00-12:00

Az első alkalomnak a bibliodrámával való ismerkedés volt a célja. Ahhoz, hogy a Bibliával és a spiritualitással ebben a formában foglalkozhassunk, ahhoz a kezdetektől fogva elengedhetetlenül szükséges a bizalom, és a biztonság légkörének megteremtése. Így ezen a bibliodráma ülésen a csoportépítés volt a fő cél.  A különböző szociometrikus és bizalom gyakorlatokkal a csoportkohézió erősítését, és a csoporttársakkal szembeni bizalom növelését céloztuk meg.

  

2. alkalom

2018.03.14., 17:00-19:00

A második bibliodráma ülésnek is a fő célja a csoport kohézió erősítése. A csoporttagoknak lehetőségük volt arra, hogy a hit és spiritualitás jelentőségét gondolják végig az életükben. Ki volt fontos személy az életükben a hitük szempontjából. Ez a kérdés segítette a csoporttagokat abban, hogy megfogalmazzák, hogy hol tartanak most. Mit veszítettek el, mi maradt meg, és mire van szükségük a jövőben.

  

  

3. alkalom

2018.03.28., 10:00-12:00

Az előző csoportülésre építve a harmadik alkalmon a bizalom témájával dolgoztunk tovább, azzal a céllal, hogy segítséget nyújtsunk a csoporttagoknak ahhoz, hogy személyes életükben az újra kezdéshez megtalálják a saját erőforrásaikat. Ábrahám történetén keresztül arra kerestük választ, hogy az egyéni életünkben mit jelent elengedni azt, ami mögöttünk van, és elindulni egy új útra. A bibliai történetre épülő dramatikus játékok és gyakorlatok segítségével a csoporttagok ránézhettek arra, hogy hogyan viszonyulnak a változáshoz, és az újra kezdéshez. 

  

4. alkalom

2018.03.28., 17:00-19:00

Ezen az alkalmon a küzdés volt a témánk. Mit jelent egy kapcsolatban valakiért küzdeni. Meddig tudunk elmenni, és meddig tart a mi felelősségünk. Ábrahám történetét vittük tovább, de nem csupán arra törekedtünk, hogy átgondoljuk, hogy egyéni életünkben miért, és kiért kellett megküzdeni, és hogy mi az, ami segítségünkre volt ebben, hanem azt is fontosnak tartottuk, hogy ki-ki rácsodálkozzon arra, hogy ebben hol van a helye, mi a szerepe az Isten-kapcsolatnak.

  

5. alkalom

2018.04.11., 10:00-12:00

A folyamat közepéhez érve egyre erősebben fogalmazódott meg a csoporttagokban az újrakezdéshez és a változáshoz kapcsolódó téma. Mivel a csoporttagok nagy része érintett volt a témában azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy a várakozás és beteljesedés közötti feszültséget dolgozzuk fel. Ehhez egy ószövetségi szöveget választottunk Ézsaiás könyvéből, amelyet bibliodramatikus módon dolgoztunk fel.  A csoporttagok egy mozdulat és egy érzés segítségével reflektálhattak az elhangzott szövegre, és fogalmazhatták meg önmaguk számára, nem csak azt, hogy a várakozás és az ígéret beteljesedése között mi jelenti számukra az erőforrást, hanem hogy ezt hogyan tudják használni.

    

6. alkalom

2018.04.11., 17:00-19:00

Az előző alkalomhoz kapcsolódva folytattuk az erőforrásaink keresését. Ábrahám történetének egy újabb részlete került elő.  A dramatikus játék során kik-ki megtapasztalhatta, hogy mit jelent a másik megerősítése, támogatása, és milyen erőforrást jelent, ha mi kapjuk másoktól. Az ülés második részében arra törekedtünk, hogy a csoporttagok kreatív eszközök segítségével egy kép formájában megmutatni, hogy milyen az, amikor megerősödnek és megtapasztalják, hogy az Isten-kapcsolatuknak hatása van életükre, és egyéni döntéseikre.

  

7. alkalom

2018.04.25., 10:00-12:00

A csoporttagok közül többen éltek még kapcsolati nehézségeket, ezért úgy véltük, hogy szükséges a megbocsátás témájával is foglalkozni. A tékozló fiú példázata ehhez megfelelő bibliai alap volt. Itt igyekeztünk új dramatikus módszerrel dolgozni, mivel a csoport játékban már otthonosan mozogtak a résztvevők. A több variációban feldolgozott példázat abban segített elsősorban, hogy el merjenek szakadni a játékosok a biblia szószerinti szövegétől és ezzel nagyobb önismereti felfedezéseket tegyenek a kapcsolat rendezés útján.

    

8. alkalom

2018.04.25., 17:00-19:00

Az előző alkalom végén megfogalmazódott reflexiók, arra indítottak minket, hogy továbbra is a tékozló fiú történetével foglalkozzunk. Az volt a célunk, hogy ne egy nagy csoportjáték, hanem inkább a befelé figyelés útján nézzük meg, hogy mit jelent beismerni, hogy hibáztunk, és mit jelent megbocsátani. Ehhez képeket, művészeti alkotásokat hívtunk segítségül, amelyek a tékozló fiú hazatérését ábrázolják. Páros gyakorlaton keresztül a képen látható mozdulat felvételével, és egy ehhez köthető mondat segítségével fogalmazhatta meg ki-ki azt, ami éppen benne van.

  

9. alkalom

2018.05.17., 10:00-12:00

Az utolsó előtti alkalom témájának nem bibliai szöveget választottunk, hanem a hitünk szempontjából fontos épület, a templom segítségével gondoltuk át, hogy mit kaptunk, milyen adottságaink vannak, és mit tudunk adni a környezetünknek. Az volt a célunk, hogy a csoporttagok fedezzék fel, hogy fontosak, értékesek, és szükség van rájuk. Ebben a megerősítést célul tűző órán először templom képek közül választottak a csoporttagok, és reflektáltak arra, hogy mit jelent számukra a templom. Az alaklom második részében pedig dramatikusan felállítottuk a templomot, és mindenki elmondhatta, hogy ki/mi ő a templomban és miért fontos. Ez természetesen nem csak az egyéni életre volt reflexió, hanem az egész bibliodramtikus folyamatra.

  

10. alkalom

2018.05.17., 17:00-19:00

Az utolsó ülés a folyamat lezárásáról szólt. Ezen már verbalitásé volt a főszerep. A csoporttagok megosztották egymással az élményeiket, valamint egy-egy rövid jelenetben megmutathatták a folyamat mely része volt számukra meghatározó. Ezen keresztül mindenki ráláthatott arra, ami foglalkoztatja, és tudatosíthatta, hogy személyes életében mivel van még dolga. A legvégén egy varázskút segítségével ki-ki magához vehette azt, amire legnagyobb szüksége volt a folytatáshoz.