Műhelymunka 5. - Beszámoló
Az ötödik műhelymunka témája a helyi közösség, valamint a települések közötti együttműködések, az együttműködés fogalmának tisztázása, a fiatalok bevonása a közösségi folyamatokba.
A szakemberek a műhelymunka első felében olyan konkrét eseteket mutatnak be (az együttműködő partnerek képviselői), melyekben sikerült a fiatalok egy-egy közösségi program mellé állítani, bevonni és ez által a település megtartó erejét növelni. Mindegyik történetből az látszott, hogy a humán közszolgáltatásban dolgozóknak nagy szerepe van abban, hogy ez a folyamat sikeres legyen.
A közösség meghatározásánál több szempont és kérdés is felmerült, például a közösséghez tartozónak tekinthető-e a szomszédos faluban lakó rokonság, ismerős, munkatárs, barát? El lehet-e választani hermetikusan a településeket egymástól? Hol érdemes meghúzni a határt, és mi befolyásolja ezt? Nagyné Papp Tünde, a Sajószentkirályi Önkormányzat képviselője elmondta, hogy a településen megrendezett programokra rendszeresen küldenek meghívót a környékbeli falvak fiataljainak is, és kapnak is meghívásokat ezektől a falvaktól, így értelmezésükben a közösség nem csak a település lakosait jelenti, hanem a tágabb kistérségét is. Ez sokszor csökkenti a települések terheit, valamint vonzóbbá teszi a térséget a fiatalok számára.
A résztvevő szakemberek, humán közszolgáltatásban dolgozók egyetértettek abban, hogy 21. században a közösség újraértelmezésére van szükség, annak kibővítésére, valamint a konkrét együttműködési lehetőségek megtalálására.