Műhelymunka 4. - Beszámoló
A negyedik műhelymunka során a résztvevők a foglalkoztatásról, foglalkoztatottságról egyeztetnek. A programot statisztikai adatokkal indították el, melyek pontosan bemutatták, hogy milyen a térség foglalkoztatottsága. Az adatok alapján kiderül, hogy sokan vannak nyugdíjasok, és egyre kevesebb a dolgozó emberek aránya. Ez részben az elvándorlásnak köszönhető, részben annak, hogy a helyiek nehezen találnak munkát. Már az első műhelymunka során felmerült, hogy bizonyos munkakörökből kevés van a térségben, a képzettebb fiataloknak nem érdemes hazajönni.
Ez a tendencia megfigyelhető az együttműködő partnerek közösségeiben is, még ha kisebb mértékben is. Fehéregyháza közel van Segesvárhoz, és bár az ingázás terhet jelent, de a helyiek közül többen is ezt az utat járják. Ebben az esetben a polgármesteri hivatal (de akár egy civil szervezet is) abban tud támogatást nyújtani, hogy az ingázást támogatja. Akár Segesvárra, akár a közeli Héjjasfalvára, ami vasúti csomópont. Ez jó példa arra is, hogy a község vezetése figyel a (és reagál) a kialakuló igényekre. Itt egy kisbusz-járat rendszeresítése jelentett támogatást az ingázóknak – erről számolt be Horváthné Tóth Renáta.
A műhelymunka további részében a szakemberek konkrét közösségi igényeket próbáltak azonosítani és közös brainstorminggal megoldásokat találni ezekre az igényekre.