Műhelymunka 2. - Beszámoló
A műhelymunka célja az volt, hogy a résztvevők közösen feltérképezzék, milyen tevékenységekre, fejlesztésekre van szükség ahhoz, hogy a térség fejlődjön, az elvándorlás lelassuljon, vagy éppen megálljon.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy minden ilyen jellegű fejlesztés alapja egy intézmény, mely keretet ad a projektek megvalósulásának. Gulyás János Borsodbóta polgármestere bemutatta, hogy milyen fejlesztések történtek a településen az elmúlt harminc évben, a csatornahálózat kiépítésétől az utak rendbetételéig, hiszen közvetve ezek mind hozzájárulnak a térség megtartó erejéhez. Az együttműködő partnerek képviselői hasonló tevékenységekről számoltak be, kiemelve azt a tényt és szempontot is, hogy ahhoz, hogy egy intézmény jól tudjon működni, szükség van karizmatikus és határozott vezetőre, szakemberekre, innovátorokra is, mert a forrás ezek nélkül az emberek nélkül kevésbé használhatóak fel hatékonyan.
Az együttműködő partnerek arról számoltak be, hogy a saját közösségeikben nem feltétlenül csak a polgármester ilyen karizmatikus vezető, a civil szervezeteknek nagyobb szerepük van a folyamatban, mert számukra könnyebben érhetőek el a források, és így biztosabban tudnak szakembereket foglalkoztatni.
A résztvevő szakemberek az alábbi feltételek gyűjtötték össze ahhoz, hogy a saját településükön megtartsák ezeket a kulcsembereket:
- képzettségnek megfelelő, fix állás biztosítása, a térségben versenyképes bérezéssel;
- megfelelő lakhatási körülmények biztosítása, akár szolgálati lakás, akár építkezésre alkalmas telek és támogatás formájában;
- szolgálati autó biztosítása, mert a tömegközlekedés egyelőre egyik településen sem megoldott tökéletesen;
- értelmes munka a hozzátartozóknak.