szechenyi

Közös szakmai programok szervezése partnerekkel 3. - Beszámoló

A közös szakmai program témája a Humán szolgáltatások kérdőív volt.

A találkozó keretében a partnerek közösen áttekintették, hogy milyen humán szolgáltatásokat működtetnek a településükön. Az áttekintett szolgáltatások lényege, hogy az önkormányzati, vagy állami finanszírozással döntően helyi emberek helyi lakosoknak nyújtanak szolgáltatás, mint

  • gyerekházban, óvodában gyermek felügyelet, nevelés
  • iskolában oktatás és nevelés
  • munkát keresőknek foglalkoztatási tanácsadás, képzésekre beiskolázás
  • művelődési központ, ifjúsági pont, könyvtár a szabadidő tartalmas eltöltésére
  • orvosi rendelő kisebb betegségek gyógyítására, illetve diagnosztikára
  • idősebb korban házi segítségnyújtás otthonban, főzés, étel szállítás.

 

Magyarországon, így Borsodbótán is eléggé kiterjedtek ezek a szolgáltatások, mert az állam biztosítja. Fontos, hogy a szolgáltatások nagy részét normatív finanszírozás keretében nyújtják, de vannak olyan kiegészítő elemek, foglalkozások, amelyek 2-3 éves projekt időtartam alatt valósulnak meg. Jó lenne tartósan látni a szolgáltatások minőségét.

Szlovákiában nincs 3 éves kortól kötelező iskoláztatás, csak az iskola előtt 1 évvel kötelező az iskola-előkészítő jellegű foglalkozásokon való részvétel, így ott később valósul meg a hátrányos helyzetű gyermekek közösségbe való integrálása. Ez esetben érdemes lenne átvenni Magyarországtól a Biztos Kezdet Gyerekház tapasztalatait.

Ugyanakkor a szolgáltatások minőségét meghatározza, hogy ki nyújtja és milyen motivációja van a szolgáltatás nyújtásában. E tekintetben látható, hogy a helyben élő emberek elkötelezettek a helyi közösség iránt, lelkiismeretesen végzik a munkájukat. De ezzel párhuzamosan megfigyelhető, hogy a szolgáltatások nyújtásában egyre idősebbek vesznek részt, akik a közeljövőben nyugdíjba mennek és kulcskérdés a helyi fiatalok beiskolázása, hogy hosszabb távon is fenntartható legyen a minőségi szolgáltatások köre.