szechenyi

A projekt eredményeinek széleskörű megismertetése 2. - Beszámoló

A program során a résztvevőkkel áttekintettük a pályázati projekt eredményeit, mind a számszerűsíthetőeket, mind a kvalitatív eredményeket.

A számszerűsíthetők között beszélgettünk a megvalósított programokról, röviden összefoglalva az egyes típusok lényegét és az elért célokat, a tapasztalatokat, beszéltünk az elért szakemberek számáról összesítve és programtípusonként.

A kvalitatív eredmények között arról beszéltünk, milyen hosszú távú hatásai lesznek a településekre (Borsodbótára és az együttműködő partnerek településeire) a projektben megvalósított programok.

A program további részében elhangzott a kutatás eredményeinek rövid bemutatása. Az előadó kitért a közösségfejlesztés fontosságára, mivel az eredmények alapján látszik, hogy sokan gondolják azt, hogy helyi közösségekben létre lehet hozni olyan bizalmi kapcsolatokat, amelyek később a munkaerőpiacon is eredményesek lehetnek. Sokan hajlandók részt venni a közösségi kezdeményezésekben, de csak kevesen irányító szerepben. Fontos, hogy minél több embert bevonjanak a helyi programok szervezésébe, mert akkor könnyebben kötődnek az adott közösségez, mintha csak egyszerű résztvevők lennének.

A humán szolgálatások esetén kiemelten megállapítást nyert, hogy nagyon fontos a hátrányos helyzetű, roma családokat már csecsemő, vagy magzati korba bevonni a közösség által nyújtott szolgáltatásokba Ilyen szolgáltatás működik Biztos kezdet program révén a településen. Ez a program nem csak a csecsemőknek, kisgyerekeknek nyújt szolgáltatást, hanem az édesanyáknak is. Fontos, hogy a felnőttek is legyenek bátrak és ők is váljanak a közösség részéve, így vegyenek részt a központ által szervezett rendezvényeken, ünnepi eseményeken, illetve lehetőség szerint a mindennapi programokon is. Később sokkal könnyebb azon gyermek integrációja az óvodába, majd iskolába, akik Biztos Kezdet Házba jártak. Az érintett szülők is könnyebben integrálódnak a közösségbe, mely hozzájárulhat igény szintjük fejlődéséhez, ami a kulcsa lehet a munkaerőpiaci motivációjuknak. Javasolt a Biztos kezdet házhoz hasonló szolgáltatás bevezetése a partner településeken is.

A foglalkoztatás esetén kiemelten fontos, hogy lehetőség szerint minél több fiatal végezze el a 8 általános iskolai osztályt. Borsodbótán és a partner településeken a kutatások alapján ezzel nincs gond, de a későbbiekben a tanulás, új ismeretek megszerzése iránti igény teljesen eltűnik belőlük. Így pedig szakmai tudás nélkül sokkal nehezebb elhelyezkedni a térség munkaerőpiacán.