szechenyi

A projekt eredményeinek széleskörű megismertetése 1. - Beszámoló

A program alkalmával találkozó megszervezésére került sor a debreceni székhelyű Munkanélkülieket Segítő Közhasznú Szervezetek Magyarországi Egyesülete (MSKSZMSZ), valamint konzorciumi partnere, a tiszaburai székhelyű Fiatal Romák Országos Szövetsége (FIROSZ) részvételével. A találkozó során a résztvevők kölcsönösen megismerték a projekt keretében eddig elért eredményeiket.

Mindkét fél bemutatta a programban vállalt szerepüket, illetve az eddig elért eredményüket. A FIROSZ elnöke, Farkas László ismertette, hogy programjukat 2018. 04. 01. - 2020. 03. 31. között valósítják meg. Együttműködő partnereik a Szlovákiában és Romániában működő civil szervezetek. Programjuk célkitűzése a helyi integrációs projektek módszereinek megismerése, a Magyarországon és külföldön szerzett tapasztalatok hasznosítása. Ennek keretében vállalják a roma integrációs programok módszertanának kidolgozását, összehasonlító elemzések elkészítését. Feltárják a jól működő gyakorlatokat, kutatási anyagot készítenek, amelyet a későbbiekben, helyben és más hazai, illetve külföldi partnerek esetében hasznosítani kívánnak. A tanulmány elkészítéséhez interjúkat készítenek Magyarország, illetve Kelet-Szlovákia cigány lakossága által lakta településein. Megvizsgálják a hazai, az uniós és a helyi források bevonását, az ezekhez kapcsolódó pályázatok elkészítésének lehetőségét.

A Borsodbótai ÖTTE Egyesület Transznacionális együttműködések tárgyú pályázatának lebonyolításáról Gulyás János projektmenedzser adott tájékoztatást. Elmondta, hogy a pályázat megvalósításának időtartama 2018. 01. 01. - 2020.01.01. közötti időszak. Együttműködő szervezetek a Szlovákiában és Romániában működő önkormányzatok, illetve civil szervezetek. Fő témaköre a pályázati programnak a fiatalok helyzetének, munkalehetőségeinek feltárása, elvándorlásuk visszafordítása.

Pályázó szervezetek képviselői közösen megfogalmazzák, hogy a pályázatban résztvevő települések esetében viszonylag magas a roma származásúak aránya. Ez a népcsoport a legkiszolgáltatottabb, a leghátrányosabb helyzetben lévő, többségében aluliskolázott, rossz lakáskörülmények között élő lakosaink. Mind a roma integrációs program, mind a fiatalok elvándorlásának megakadályozást célzó program széles körben érinti ezt a népcsoportot. Függetlenül attól, hogy a két pályázat célkitűzése nem azonos, jelentős átfedés van közöttük, így mindkét pályázó szervezet nagy mértékben hasznosíthatja a másik pályázó tanulmányának megállapításait.