A nemzetközi együttműködés keretében kompetenciafejlesztés 4. - Beszámoló
Az általános célokon túl fontosnak tartottuk, hogy az önismeret bővítésével a többi készség (kommunikáció, konfliktuskezelés,) fejlesztésében, a mindennapokban hasznosítható ismeretekhez, gyakorlati eszközökhöz jussanak. Kiemelten kívántunk foglalkozni a felnőtt-felnőtt kommunikációs technikákkal (értő- figyelem, én –üzenet stb.), ezekkel már a megelőző ilyen jellegű rendezvényeken is foglalkoztunk.
A részt vevő szakemberek már a megelőző alkalmakon is hasznosnak találták azt, hogy arról beszélgessenek, hogy egyes konkrét szituációkban, melyekkel a munkájuk során találkoznak hogyan reagálnak a különböző országokban, van-e szignifikáns különbség ezek között.
A rendezvény során világossá vált, hogy az itt szerzett ismeretek azért is hasznosíthatóak mindenki számára, mert általános érvényűek. A külföldi partnerek is készültek erre az alkalomra és ők is hoztak szituációkat, megoldandó feladatokat. Kétfélével találkoztunk: egyrészt múltbeli szituációkkal, ahol a megbeszélés után elmondták, ők hogyan kezelték az adott helyzetet, másrészt aktuális szituációkkal, ahol a csoport közösen ötletelt és dolgozott ki megoldási javaslatokat.
A nemzetköziség kifejezetten hasznára vált a csoportnak, az eltérő nézőpontok és tapasztalatok minden jelen lévő, helyi humán közszolgáltatásban dolgozó szakembert gazdagítottak.