Nemzetközi hálózatépítés 3. - Beszámoló
A 3. nemzetközi hálózatépítés alkalmával Wächter Balázs kutató a helyben szerzett tapasztalatok alapján bemutatta a Borsodbótán az elmúlt években végbemenő fejlesztéseket, valamint ezeknek a lakosság körében történő megismertetését.
A lakosság körében legismertebb fejlesztési projektek voltak az elmúlt időszakban:
- Borsodbóta község polgármesteri hivatalának energetikai korszerűsítése, amely során megtörtént az ingatlan külső és padlástéri szigetelése, a fűtési rendszer korszerűsítése, napelemes rendszer kiépítése. Célja volt a beruházásnak az energiafelhasználás csökkentése, a megújuló energia hasznosítása és ezáltal egy költséghatékonyabb és fenntartható épület üzemeltetés valósul meg. A beruházás hozzájárult egy szebb településkép kialakításához.
- A fenntartható zöldfoglalkoztatás Borsodbótán, amely során 50 fő hátrányos helyzetű munkanélküli több irányú képzésére, foglalkoztatására, erdőtelepítésre került sor. Célja volt a pályázatnak a munkanélküliek képzése és foglalkoztatása, amely során erdőtelepítésre és művelésre került sor. Ez a projekt sok helyi munkanélküli embernek adott munkát és tartalmas időtöltést.
- Első lépés az integráció felé – lépésről lépésre az Ózdi Kistérségben pályázat keretében 50 fő munkanélküli képzése valósult meg Kistérségi szinten. Célja volt a pályázatnak a munkanélküliek képzettségi szintjeinek emelése, elhelyezkedésük segítése. A munkanélküliek képzése kulcskérdés, hogy el tudjanak helyezkedni a munkaerőpiacon, sokan nyitottan vetek részt a képzési programokon.
- Kreatív Borsodbóta – Hagyomány és haladás című pályázat keretében az általános iskolások részére 10 különböző szakkör megtartására került sor. Célja volt a pályázatnak az iskoláskorúak szakmai fejlesztése, szabadidejük hasznos eltöltésének elősegítése. Nagyon népszerű programok voltak az iskolások körben, akik a hagyományos tanóráktól eltérő foglalkozásokon tudtak részt venni.
- Kihasználjuk a lehetőségeinket – Közművelődési programok Borsodbótán című pályázat keretében hon- és népismeret, informatikai, könyvtárhasználati és álláskereső programok kerültek megrendezésre. Célja volt a pályázatnak az iskoláskorúak képzése, számukra hasznos, gyakorlatias ismeretek átadása.
A résztvevők az egyes projekt kapcsán elmondhatták gondolataikat, de általánosságban a megvalósult projektekről elismerőleg nyilatkoztak, hogy a jövőben lehetne ezekhez hasonló eseményeket, programokat, vagy képzéseket megvalósítani Borsodbótán. A megvalósult projektek felkeltették a partnerszervezetek érdeklődését is, így az indító előadás után a jelen lévő szakemberek arról beszélgettek, hogyan lehet a tapasztalatokat általánosan megfogalmazni, hogy az alkalmazható legyen más hazai és/vagy külföldi településeken is, illetve a külföldi partnereknek milyen hasonló tapasztalataik vannak, és ez a létrejövő szakmai közösség mit tud tenni a tapasztalatcsere folyamatossá tételéért.