szechenyi

Tanulmányút 8. - Beszámoló

A 8. tanulmányúton az egyesület képviselői Balmazújvárosban a Balmazújvárosi Kistérség Alternatív Kulturális Ifjúsági Egyesület (BAKI Egyesület) munkájával ismerkedtek meg. A BAKI Egyesületet 7 fő képviselte, közöttük Béke Lajos elnök.

A tanulmányúton részt vevő szakemberink ezen az programon az ifjúság számára szervezett közösségépítő programokat, jó gyakorlatokat, a velük való munkát, és ezek helyben tartó erejét ismerhették meg. A tanulmányút során a részt vevő szakemberek olyan helyi humán közszolgáltatásban dolgozó szakemberekkel is találkoztak, akiknek kifejezetten az ifjúság a szakterületük.

Béke Lajos elnök az egyesület székhelyén bemutatta az egyesület megalakulását, korábbi programjaikat, illetve működésük jelenlegi formáit. Elmondta, hogy az egyesület 1998-ban alakult, alapítói balmazújvárosi fiatalok voltak, akik saját és közvetlen környezetük igényeit felmérve kívántak programokat szervezni a szabadidő hasznosabb eltöltése érdekében. Kezdetben rendezvényeinek megszervezését az underground szubkultúra köré építették, mely keretében lehetőséget kínáltak a Balmazújvároson nagy népszerűségnek örvendő zenei irányvonal kedvelőinek, a kulturális szórakozás és a helyi közösségi élet megízlelésére. A folyamatosan változó környezet új lehetőséget teremtett az egyesület számára, így folyamatosan bővült a közösség tagjainak száma, az egyesület a színesedő kultúrák tengelyévé vált. Folyamatosan bővítették szolgáltatásaikat különböző sportrendezvényekkel és vetélkedőkkel, majd munka-erőpiaci szolgáltatásokkal, illetve drog- és prevenciós területen is. 2005-ben az egyesület közhasznú szervezetté vált, majd 2011-ben megfelelve újabb igényeknek társasjáték klub is alakult. Mindezeken túl a BAKI Ifjúsági Ház közösségi tere szolgál otthonául a Ping-pong, az Anime és Xbox, valamint a Baba-mama klubnak.

Az egyesület folyamatosan bővíti szolgáltatási körét, melyet főként pályázati pénzekből és egyéb bevételekből biztosít.

2006-ban valósították meg az Ifjúsági Közösségi Központ című projektjüket, melynek fő célkitűzése volt olyan ifjúsági közösségi tér létrehozása, melynek segítségével színesebbé tehető a Balmazújvároson élő fiatalok élete. A program keretében fiatalokat érintő információs szolgáltatások, tanácsadások és klub foglalkozások kerültek lebonyolításra.

2010-ben „Kapaszkodó” elnevezésű programot valósítottak meg, melynek fő célja volt a hátrányos helyzetű, elsősorban pályakezdő és szenvedélybetegséggel küzdő tartósan munkanélküli személyek kulcskompetenciájának fejlesztése. „Családi kör” című program keretében 700 fő részére biztosítottak integrált szolgáltatásokat, melynek célja a családi élet jelentőségének növelése, valamint a sikeres munkaerőpiaci reintegráció elősegítése. „KOBAK” című programjuk keretében elősegítették az egyéni és társas kompetenciák fejlesztését. Mindezeken kívül több programjuk is megvalósult melyek a helyi lakosok megélhetésének körülményeit javították. Jelenleg is 2 EU által finanszírozott projektet valósítanak meg. „KÖZ-ÉRT” programjukban a generációk közötti együttműködést, illetve az önkéntes és karitatív tevékenységben való részvételt erősítik. „Lendületet adunk – közösségfejlesztő tevékenységek bővítése Balmazújvároson” című pályázatukban a Baptista Tevékeny Szeretet Missióval konzorciumban a hátrányos megkülönböztetés elleni fellépést, a társadalmi esélyteremtés megvalósítását tűzték ki célul.

A BAKI Egyesület több alkalommal részesült kitüntetésben. Legnagyobb eredményüknek tartják, hogy 14 éve működik a BAKI Ifjúsági Ház, és az általa nyújtott szolgáltatásokat hetente több mint 100 fő látogatja.

Egyesületünk képviselői nagyra értékelték a BAKI Egyesület munkáját, sok új ismerettel távoztunk, amelyeket további munkánk során hasznosítani tudunk.