szechenyi

Tanulmányút 7. - Beszámoló

A 7. tanulmányúton az egyesület delegációja Debrecenben a Munkanélkülieket Segítő Szervezetek Magyarországi Egyesülete (MSKSZMSZ) és a Hajdúsági Hallgatói Önkormányzatok Kulturális Egyesülete (HAHA) képviselőivel találkoztak.

Az MSKSZMSZ elnöke Bögös Gábor ismertette, hogy az egyesületük 1998. óta működik, céljuk a foglalkoztatási célú civil szervezetek fejlesztése, a szektorok közötti együttműködés megvalósítása, hátrányos helyzetű személyek részére segítség nyújtás, illetve hozzájárulás társadalmi integrációjukhoz. Jelenleg is foglalkoznak országos hálózatépítő tevékenységük mellett munkanélküli személyek számára szóló képzéssel és szociális-mentális fejlesztéssel egybekötött foglalkoztatási programokkal. Az EFOP-5.2.2.-17 projekt keretében az MSKSZMSZ és a FIROSZ közötti konzorciumi megállapodás keretében 4 külföldi szakmai szervezettel együttműködve valósítják meg pályázatukat a Közép-Európai cigányság társadalmi felzárkóztatása érdekében. Pályázatuk célja a cigányság társadalmi felzárkóztatása érdekében képzésre és foglalkoztatásra ösztönző szlovák, román és magyar jó tapasztalatok és gyakorlatok megismerése, felkutatása. Elsődleges célcsoportjuk a hátrányos helyzetű társadalmi rétegek, illetve a cigányság számára különféle humán szolgáltatásokat nyújtó állami és nem állami intézményekben, szervezetekben dolgozó szakemberek, beleértve civil szervezeteket, egyházi és jogi személyeket, önkormányzatokat és nemzetiségi önkormányzatokat, illetve ezek társulásait. A tapasztalatcserék, műhelymunkák és egyéb szakmai fórumok eredményeit kutatási jelentés formájában adják közre.

A HAHA elnöke Hamvas László ismertette, hogy az egyesületük 1996-ban alakult meg. Céljuk a hallgatói önkormányzatok által felvállalt szolgáltatások és rendezvényszervezési feladatok folyamatos, egyre magasabb szintű biztosítása, az összefogás révén nagyobb szabású feladatok sikeres megoldása. Felvállalják több kiadvány szerkesztését, különböző rendezvények szervezését, egy új hallgatói klub létrehozását. 1999 őszén megnyitották az egyetemi kulturális- és konferencia központot, a Lovardát. Jelenleg is több területen fejtenek ki tevékenységet:

  • ifjúsági szolgáltatások nyújtása és fejlesztése
  • innovatív munka-erőpiaci szolgáltatások szervezése
  • baleset-megelőzési és egyéb prevenciós programok szervezése és lebonyolítása
  • vidékfejlesztés, projekt-generálás és projekt menedzsment

Tájékoztatást adott arról, hogy az egyesületnek 24 tagja, 4 főállású és 4 részmunkaidős alkalmazottja van. Az önkéntes munkavégzők száma 15-20 fő. Működésük során több, mint 100 pályázati támogatásból finanszírozott projektet valósítottak meg.

Egyesületünk delegációja köszönettel vette a vendéglátók tájékoztatóit, és megtekintette a HAHA részére biztosított Lovarda épületét.

A tanulmányút hasznos volt abból a szempontból, hogy hogyan, milyen módszerekkel dolgoznak a helyi humán közszolgáltatásban dolgozó szakemberek egy hátrányos helyzetű célcsoporttal, és milyen tapasztalataik vannak a velük való munkának.