Műhelymunka 12. - Beszámoló
A tizenkettedik műhelymunka témája a település értékeinek és annak a helyi lakosok elvándorlását megakadályozó hatásának bemutatása volt, a Településképi Arculati Kézikönyv (TAK) alapján, és annak bemutatása, milyen szerepük van a településkép kialakításában a humán közszolgáltatásokban részt vevő szakembereknek.
Gulyás János polgármester ismertette a 2017. évben elkészített TAK kidolgozásának menetét, ismertette a közösségi megbeszélések és fórumok, testületi döntéshozatalok menetét. Bemutatta az elkészült TAK-ot, amely tartalmazza Borsodbóta község bemutatását (történelem, népcsoport, a település jelenlegi helyzete). Bemutatja a TAK több fényképes illusztrációval a település örökségeit (kastély, Elly-forrás, emlékmű, pincesor, templom, helyi védelemre javasolt lakóházak, iskola). Megkülönbözteti a TAK a történelmi településrészt, az átalakuló településrészt és a beépítésre nem szánt területeket. Építészeti útmutatót, ajánlást ad a falusias telepítésre és terepalakításra, az épületek kivitelezésére (magasság, tetőhajlásszög, tetőforma, falusias külső színek, kerítés-, támfal-, ajtó-, ablakformák, tetőhéjazatok, kémények). Meghatározza a TAK a kötendő utcaképet és látképet, a követendő jó példákat.
A műhelymunkán résztvevő szakemberek és lakosok személyesen is megismerhették a TAK-ban leírt jó példákat, mindezeket hasznosíthatják saját lakásuk és lakókörnyezetük kialakítása során. Többen örömmel vették, hogy saját lakásuk, illetve lakókörnyezetük, mint követendő jó példa jelenik meg a TAK-ban. A műhelymunkán résztvevők egyetértettek abban, hogy a TAK-ban bemutatott jó példák hozzájárulnak az itt élők közérzetének és településszeretetének javításához, növeléséhez.
A Településképi Arculati Kézikönyvet Tóth Tamás főépítész és Angyal István településmérnök, a fotókat Angyal Péter építőmérnök készítette, a kiadványt Angyal Istvánné irodavezető szerkesztette.