Műhelymunka 10. - Beszámoló
A tízedik műhelymunkán áttekintették a résztvevők, hogy a foglalkoztatáshoz, illetve a foglalkoztatáshoz szükséges ismeretek megszerzése kapcsán milyen információk megismerésére lenne szükség szélesebb körben. Ez különösen hasznos volt azoknak a humán közszolgáltatásban dolgozó szakembereknek, akik munkájuk során főként az ebbe a célcsoportba tartozókkal találkoznak. A műhelymunka során a szakemberek megosztották ezekkel az egyénekkel kapcsolatos tapasztalataikat is.
Fontos megismerni milyen a tanulási hajlandósága azoknak a személyeknek, akik még nem végezték el a 8 általános iskolai osztályt, illetve azoknak, akik nem rendelkeznek még szakképzettséggel. Nem csak a tanulási hajlandósága felmérése a fontos, hanem annak áttekintése is, hogy a tanulást tervező emberek milyen ráfordítás, erőt hajlandók megmozgatni az új ismeretek megszerzésére.
Másik kulcskérdés a tanulási, illetve a foglalkoztatási hajlandóságban, hogy mennyit hajlandók utazni az új ismeretek megszerzéséhez, vagy mennyit hajlandók utazni a munkahelyükre.
Érdemes még azt is áttekinteni a beszélgetés alapján, hogy a tanulási hajlandóság miként kapcsolódik a foglalkoztatási lehetőségekhez. Vajon milyen szándékkal vesznek részt az álláskeresők, vagy közösségi munkából élők akkor a tanulásban, ha az a foglalkoztatás ígéretéhez kapcsolódik vagy nem. A tanulási, új ismeretek megszerzésének hajlandósága kulcskérdés, mert nincs olyan munkahely ahol nem kell az adott munkakörhöz kapcsolódó szokásokat, mindennapi gyakorlatokat megismerni. Akiben nincs meg az új ismeretek megszerzése iránti vágy, vagy fél az új ismeretektől, annak elhelyezkedési lehetősége szinten lehetetlenné válik a jövőben.